Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dziś 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu, ale także o autorach naszych ulubionych książek. Wszystkiego najlepszego, literaci! Życzymy Wam wspaniałych pomysłów, natchnienia i lekkiego pióra, a przede wszystkim - wielu oddanych czytelników.


Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pracują pisarze? Skąd czerpią pomysły do swoich książek? Odpowiedzi możecie znaleźć między innymi w książce Masona Curry „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły”. 

Ernest Hemingway wstawał o 5.30 lub 6.00 i od razu zabierał się za pisanie. Pisał na stojąco, na maszynie do pisania, która stała na półce z książkami, minimum 500 słów dziennie. Gdy pisanie mu nie szło, zabierał się za odpowiedzi na listy.

Agatha Christie pracowała przy zwykłym stole, na którym ustawiała maszynę. Zamykała się w pokoju z dala od ludzi i tam tworzyła.

Lew Tołstoj twierdził, że trzeba pisać codziennie, nawet gdy nic nie przychodzi do głowy – po to, by nie wypaść z rytmu. Powieść „Wojna i pokój” przepisywał siedem razy.

Stephen King także pisze codziennie i nigdy nie kończy przed osiągnięciem dziennego limitu – dwóch tysięcy słów.

Wisława Szymborska najczęściej tworzyła w jednym ze swoich krakowskich mieszkań. Potrzebowała do tego ciszy i spokoju, lubiła półmrok. A gdy pomysły przychodziły nieoczekiwanie, wykorzystywała do zapisków skrawki papierów, czasem także opakowania po rajstopach! Podobno dlatego, że bardzo szanowała papier.

Joanne K. Rowling pomysł powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przyszedł do głowy, gdy czekała na pociąg. Pod koniec podróży miała już postacie i znaczną część fabuły.

Źródło: https://www.maszynadopisania.pl/jak-tworzyli-wielcy-pisarze/

Jeśli sami piszecie i marzycie o tym, by w przyszłości stać się rozchwytywanym powieściopisarzem lub poetą, na pewno warto poznać rady tych, którzy już osiągnęli sukces.

34 genialne rady trzech pisarzy

Jak pisać dobre wiersze? Rady Wisławy Szymborskiej 

A teraz zapraszamy do zabawy z bohaterami dzisiejszego święta.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wasze recenzje - "Szatan z siódmej klasy"

Literackie walentynki

KONKURS NA LAPBOOK " W KRAINIE JĘZYKA POLSKIEGO"