Wasze recenzje - "Mały Książę"

 


Jedną z książek, która wywarła na mnie niezapomniane wrażenie,  jest "Mały Książę''. Napisał ją Antoine de Saint Exupery, który do tworzenia swoich dzieł inspirację czerpał z doświadczenia podniebnego podróżnika. Utwór powstał w 1943 r. w czasie drugiej wojny światowej. 

 Głównym bohaterem książki jest Mały Książę, który postanawia opuścić swoją planetę i odnaleźć prawdziwego przyjaciela. Odchodząc zostawia swoją kapryśną Różę. Odwiedza kolejno: Planetę Człowieka Próżnego, Pijaka, Biznesmena, Latarnika i Geografa. Ludzie na tych planetach pomagają mu zrozumieć, co tak naprawdę znaczy przyjaźń, jednak żaden z nich nie byłby najlepszym przykładem. Bohaterowie borykają się z różnymi wadami, takimi jak: próżność, głupota, nałogi, żądza posiadania władzy, patrzenie na świat przez pryzmat materialnych korzyści. Każda postać symbolizuje różne sposoby widzenia świata. Chłopiec stwierdza, że dorośli są dziwni - nie potrafią cieszyć się światem, są zabiegani i zapatrzeni w siebie. Na koniec Mały Książę trafia na Ziemię, gdzie spotyka żmiję, lisa, ogród różany, kupca i zwrotniczego. Lis pomaga mu zrozumieć istotę przyjaźni i miłości - ,,Musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś''. 

Chłopiec nie dostrzegał w Róży przyjaciółki, bo była kapryśna i wymagająca, ale dzięki lisowi zrozumiał, że jest ona jego prawdziwą przyjaciółką. Książę oswoił ją i czuł się za nią odpowiedzialny. Zrozumiał, że nie należy oceniać nikogo po wyglądzie, trzeba go poznać bliżej i odkryć w nim coś wartościowego, bowiem: ,,Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze widzi się tylko sercem''. 

Warto przeczytać tę książkę, nie tylko dlatego, że jest lekturą, lecz również z tego względu, że możemy się wiele nauczyć od głównego bohatera. Polecam ją nie tylko młodym czytelnikom, ale też dorosłym. W końcu każdy z nich był kiedyś dzieckiem. 

Bartosz K.

klasa VIII b 

Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Szkolny Klub Recenzenta. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Literackie walentynki

Wasze recenzje - "Szatan z siódmej klasy"

KONKURS NA LAPBOOK " W KRAINIE JĘZYKA POLSKIEGO"