Narodowe Czytanie 2019

Już po raz piąty Połaniec uczestniczył w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Podobnie jak w latach ubiegłych, nasza szkoła była współorganizatorem tego wydarzenia, obok Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej - głównego organizatora, a także Miasta i Gminy Połaniec oraz Centrum Kultury i Sztuki.


W tym roku czytaliśmy osiem polskich nowel, które zostały wybrane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę spośród nadesłanych przez Polaków propozycji. Osiem nowel wybranych na ósmą edycję akcji to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego oraz "Sawa"(z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. 

Tradycją Narodowego Czytania w naszym mieście jest to, że włączają się w tę akcję różne środowiska. Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w piątkowe przedpołudnie, a na scenie mogliśmy zobaczyć młodzież oraz nauczycieli ze szkół i przedszkoli w Połańcu i Ruszczy, seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, studentów. Naszą szkołę reprezentowali: w roli lektorów - pani Małgorzata Dalmata-Konwicka, pan Andrzej Kowalik oraz Wojciech Kopacz, uczeń kl. VIIIa. Marlena Bednarz, uczennica kl. Vd, zagrała na keyboardzie, a Julia Kowalska, uczennica kl. VIIa, zatańczyła do melodii katarynki. 

Spotkanie otworzyła dyrektor biblioteki publicznej pani Renata Wójtowicz, obecny był również, podobnie jak w latach ubiegłych, burmistrz Połańca pan Jacek Tarnowski.

Wprowadzeniem do Narodowego Czytania był krótki film z oficjalnej strony akcji, na którym prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką zaprosili do udziału w czytaniu oraz przybliżyli ideę tegorocznej odsłony akcji.

Czytaniu wybranych nowel towarzyszyła prezentacja multimedialna, a także muzyka, śpiew i taniec oraz efekty wizualne i dźwiękowe nawiązujące do treści utworów. Na scenie mogliśmy zobaczyć m.in. kataryniarza, strażaka w galowym mundurze, dumnego wodza Indian, usłyszeć melodię katarynki i dźwięk ręcznej syreny alarmowej uruchomionej przez chłopca w strażackim przebraniu. Dziewczęta w tradycyjnych strojach wykonały a cappella pieśń ludową, a podczas czytania noweli M. Konopnickiej scenę spowił dym.

Na zakończenie widzowie zostali zaproszeni do udziału w krótkim quizie literackim związanym z prezentowanymi utworami. Najuważniejsi słuchacze zostali nagrodzeni książkami z pieczęcią Narodowego Czytania, okazjonalny stempel przysłany z kancelarii prezydenta można było także przybić na przyniesionych prywatnych książkach.



Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję oraz zgromadzonej publiczności, zapraszamy za rok na kolejną edycję Narodowego Czytania.





































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Literackie walentynki

Wasze recenzje - "Szatan z siódmej klasy"

KONKURS NA LAPBOOK " W KRAINIE JĘZYKA POLSKIEGO"