Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Połańcu

W sobotę 8 września już po raz siódmy w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku jako lekturę wybrano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

"W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu" - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.


Podobnie jak w roku ubiegłym, uczestnicy Narodowego Czytania w Połańcu spotkali się w parku miejskim, jednak z powodu niezbyt sprzyjającej pogody schroniliśmy się pod dachem muszli koncertowej. Jako lektorzy wystąpili przedstawiciele różnych środowisk, stowarzyszeń, nauczyciele i młodzież połanieckich szkół. Naszą placówkę reprezentowali: Weronika Kalita i Ewa Nowakowska, uczennice klasy IIId gimnazjum oraz nauczyciele: pani Małgorzata Dalmata-Konwicka, która zaprezentowała się także jako wokalistka, oraz pan Andrzej Kowalik.

Zarówno scenografia, jak i oprawa muzyczna tegorocznego Narodowego Czytania nawiązywały do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwone barwy dominowały na scenie, widoczne były także w strojach uczestników. W przerwach pomiędzy wystąpieniami kolejnych lektorów mogliśmy usłyszeć znane polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży z CKiSz, którym akompaniowała na gitarze pani Marzena Drożdżowska, zaśpiewali nam także podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu oraz członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego, a utwór My, Pierwsza Brygada wykonał pan Radosław Marczewski, nauczyciel i harcerz z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy, który wystąpił w żołnierskim mundurze.


Na zakończenie wszystkich uczestników czekały miłe niespodzianki przygotowane przez głównego organizatora Narodowego Czytania w naszym mieście - Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Lektorzy, wokaliści i współorganizatorzy otrzymali ilustrowane wydanie Przedwiośnia z pamiątkową pieczęcią i zakładką oraz specjalnie na tę okazję przygotowane biało-czerwone pierniczki w kształcie Polski, wszyscy zgromadzeni zostali też zaproszeni na poczęstunek nawiązujący do międzywojennej kuchni ziemiańskiej.

Wszystkie pamiątkowe wydania lektur Narodowego Czytania możecie obejrzeć w naszej bibliotece. Zapraszamy za rok na kolejne spotkanie.

































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wasze recenzje - "Szatan z siódmej klasy"

Literackie walentynki

KONKURS NA LAPBOOK " W KRAINIE JĘZYKA POLSKIEGO"